Prof. Piotr H. Skarżyński: Kiedy rodzic powinien zapisać dziecko do otolaryngologa?
Agencja Informacyjna: Bycie rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przeważnie związane jest z częstymi wizytami u lekarzy – najczęściej jest to… Artykuł Prof. Piotr H. Skarżyński: Kiedy rodzic powinien zapisać dziecko do otolaryngologa? pochodzi z serwisu Agencja Informacyjna.
Agencja Informacyjna: Bycie rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przeważnie związane jest z częstymi wizytami u lekarzy – najczęściej jest to pediatra, który rozwiązuje większość bieżących problemów zdrowotnych malucha. Jednak bywają sytuacje, kiedy potrzebna jest fachowa pomoc specjalistyczna, m. in. podczas dolegliwości układu oddechowego oraz narządu słuchu. Prof. Piotr H. Skarżyński wyjaśnia co jeszcze powinno skłonić rodziców do wizyty w gabinecie laryngologicznym.
Spis treści
Co robić kiedy przeziębienie się utrzymuje?
Niebawem jesień czyli czas powrotu do szkół i przedszkoli, a tym samym okres wzmożonych chorób u dzieci i intensywnych poszukiwań przez rodziców wszelkich sposobów na poprawienie odporności swoich pociech. Bywa jednak, że mimo starań, przeziębienie nie przechodzi, a dziecko cierpi, z powodu przewlekłego nieżytu nosa, który może spowodować wiele komplikacji.
Kto powinien zwracać uwagę na nieprawidłowości w stanie zdrowia lub rozwoju dziecka?
„To właśnie osoby z najbliższego otoczenia dziecka, dużo wcześniej niż lekarze, są w stanie zauważyć pewne nieprawidłowości w stanie zdrowia lub rozwoju malucha, które powinny być sygnałem do podjęcia decyzji o umówieniu konsultacji u specjalisty laryngologa.” – Tłumaczy prof. Piotr H. Skarżyński. – „Do takich objawów należą m. in.: częste, powtarzające się i długotrwałe nieżyty nosa, powodujące bóle głowy i utrudniające oddychanie, chrapanie, bezdechy podczas snu oraz oddychanie przez usta, które często są wynikiem przerostu migdałka gardłowego, zapalenie zatok czy anginy oraz powtarzające się infekcje gardła, które pomimo leczenia nie ustępują.” – Wskazuje prof. Piotr H. Skarżyński.
Więcej: https://azir.edu.pl/wyklad/medycyna-to-przygoda-zycia
Jakie symptomy powinny skłonić opiekunów do odwiedzenia gabinetu laryngologicznego z dzieckiem?
Prof. Piotr H. Skarżyński zaznacza, że niezależnie od pory roku, należy zwracać także uwagę na nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Do symptomów, które powinny skłonić opiekunów do odwiedzenia gabinetu laryngologicznego są braki gaworzenia u niemowlaka oraz reakcji na dźwięki, a w starszym wieku częsta prośba o powtórzenie wypowiedzianego przez inną osobę zdania.
Czy schorzenia otolaryngologiczne mogą mieć wpływ na inne problemy zdrowotne?
Wbrew pozorom, dolegliwości u dzieci w obszarze otolaryngologicznym mogą mieć wpływ na wiele innych problemów zdrowotnych, jak i rozwojowych. Najczęstszą przyczyną jest przerośnięty migdałek, który może doprowadzić do wystąpienia niedosłuchu.
„Gdy pojawią się już problemy ze słuchem istnieje olbrzymie ryzyko kolejnych następstw, czyli trudnościz nauką oraz z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami.” – Wyjaśnia prof. Piotr H. Skarżyński. – „Jeszcze jedną, istotną konsekwencją przerośniętego migdałka mogą być wady zgryzu, które w późniejszym czasie trzeba korygować ortodontycznie, a jak wiadomo jest to proces długotrwały i niestety kosztowny. Dlatego, aby zapobiec tego typu powikłaniom, warto uważnie obserwować swoje dziecko i w razie wątpliwości jak najszybciej zadbać o konsultację laryngologa.” – Zaleca prof. Piotr H. Skarżyński.
O tym, jak wcześnie dziecko trafi do laryngologa, decyduje nie tylko intuicja rodziców, ale i lekarz pediatra, który zazwyczaj kieruje pacjenta na konsultację. Dlatego tak ważna jest współpraca lekarzy reprezentujących różne specjalności oraz kompleksowe podejście do każdego pacjenta, dzięki któremu można znaleźć przyczynę dolegliwości zamiast leczyć same objawy.
Kim jest prof. Piotr H. Skarżyński?
Prof. Piotr H. Skarżyński jest uznanym i cenionym w Polsce i na arenie międzynarodowej, otorynolaryngolog dziecięcy, audiolog i foniatra. Pełni funkcję członka zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medincus, dyrektora ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów oraz prezydenta-elekta Międzynarodowej Rady Doradczej Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii.
Ponadto jest Zastępcą Kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, dyrektorem do spraw nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów w Kajetanach (od 2009 roku) oraz współpracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (od 2012 roku, obecnie w Zakładzie Niewydolności Serca i Rehabilitacji Kardiologicznej). Związany z Uniwersytetem im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (od 2019 roku). Od 2004 r. współtworzy sieć ośrodków medycznych Centrum Słuchu i Mowy Medincus.
Jakie wykształcenie posiada prof. Piotr H. Skarżyński?
Piotr H. Skarżyński jest absolwentem kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 2012 roku otrzymał stopień doktora nauk medycznych, w 2015 doktora habilitowanego, a w 2019 tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Jakie osiągnięcia naukowe ma prof. Piotr H. Skarżyński?
Wyrazem aktywności naukowej prof. Piotra H. Skarżyńskiego jest realizacja kilkudziesięciu polskich i międzynarodowych projektów badawczych, aktywne uczestnictwo w ponad 1.885 konferencjach i warsztatach (w tym w 140 jako instruktor, 130 uczestnik i moderator dyskusji okrągłych stołów, 118 na specjalne zaproszenie komitetu organizacyjnego) oraz autorstwo lub współautorstwo ponad 981 publikacji, w tym w czasopismach z listy filadelfijskiej (sumaryczny Impact Factor – 250,269, Index Copernicus – 49.516,54, punkty MNiSW – 12.492).
Prof. Piotr Henryk Skarżyński uczestniczy w pracach 33 międzynarodowych i polskich towarzystwach naukowych. Jest członkiem-współzałożycielem Światowego Forum Słuchu przy Światowej Organizacji Zdrowia, Audytorem w European Federation of Audiology Societies, członkiem honorowym ORL Danube Society, członkiem Consultant Committee of International Experts of CPAM-VBMS na specjalne zaproszenie oraz członkiem Roster of Experts on Digital Health of WHO. Dodatkowo pełni funkcje jako Członek Komisji ds. kongresów i warsztatów w European Academy of Otology and Neurootology, Representative Board Member oraz Członek Zarządu i Institutional Representative (2019–2021) w International Society for Telemedicine and e-Health, Sekretarz Zarządu Towarzystwa Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich, Vice-President grupy Hearring oraz członek Hearing Committee w American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery (2018-2019). Od 2021 r. jest także członkiem FNS (facial nerve stimulation) Steering Committee (na zaproszenie).
Jaka jest inna aktywność prof. Piotra H. Skarżyńskiego?
Prof. Piotr Henryk Skarżyński pełni funkcję członka Rady Uczelni Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, członka Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie Otorynolaryngologia, a także jest Delegatem na Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie VIII kadencji (2018–2022) oraz członkiem Rady Młodych Naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do 2018 r. był również biegłym sądowym z zakresu: laryngologii w specjalizacji otorynolaryngologii. Jest członkiem Rady Naukowej przy IFPS oraz Rady Programowej Audiofonologii z protetyką słuchu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (2019), a od 2020 r. ekspertem narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Programie Inteligentny Rozwój, członkiem Rady Programowej Kongresu Zdrowie Polaków, członkiem Zespołu Ekspertów do opracowania i aktualizacji programu specjalizacji w dziedzinie otorynolaryngologii dziecięcej w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Prof. Piotr Henryk Skarżyński podejmuje działania zmierzające do opracowania nowych technologii medycznych, urządzeń wszczepialnych, metod diagnostycznych oraz leczenia, a także do polepszenia stanu medycyny i świadomości społeczeństwa w kraju i za granicą. Koordynuje i zarządza krajowymi i międzynarodowymi projektami, związanymi z telemedycyną, e-zdrowiem, w tym telekonsultacjami, telerehabilitacją i zdanym ustawieniem systemów implantów słuchowych w krajach Europy, Azji i Afryki. Koordynuje także wieloaspektową procedurą zdalnego dopasowania systemów implantów słuchowych we współpracy z oddziałami krajowymi i za granicą w Odessie, Łucku, Kijowie (Ukraina), Biszkeku i Osz (Kirgistan), Brześciu (Białoruś), Szymkencie (Kazachstan) oraz Dakarze (Senegal). Jest również członkiem grupy badawczej Krajowej Sieci Teleaudiologii.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie. Agencja Informacyjna.
AI Life /ART/ 16.09.2022
Artykuł Prof. Piotr H. Skarżyński: Kiedy rodzic powinien zapisać dziecko do otolaryngologa? pochodzi z serwisu Agencja Informacyjna.