Iwaniuk, Inner Value: Stan inwestorów indywidualnych w Polsce jest bardzo słaby

– Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy słowa prezesa giełdy dot. rewitalizacji rynku New Connect. Jako grupa INC i Inner Value jesteśmy aktywnym graczem na rynku małych i średnich spółek, dlatego automatycznie […]

Iwaniuk, Inner Value: Stan inwestorów indywidualnych w Polsce jest bardzo słaby

– Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy słowa prezesa giełdy dot. rewitalizacji rynku New Connect. Jako grupa INC i Inner Value jesteśmy aktywnym graczem na rynku małych i średnich spółek, dlatego automatycznie także liderem na rynku New Connect. Widzimy szereg barier, które w ostatnich latach zniechęcały spółki do debiutu – powiedział Wojciech Iwaniuk, prezes Inner Value, członek zarządu INC w rozmowie z ISBnews.TV, podczas 28 Konferencji Wall Street w Karpaczu.

Według niego, jedną z nich jest zbyt długi czas od przeprowadzonej oferty do wprowadzenia spółki na giełdę. Inną, trudniejszą jest kwestia płynności akcji na rynku New Connect. Niewielu inwestorów chce zawierać transakcje kupna i sprzedaży akcji. To automatycznie zniechęca fundusze inwestycyjne, większych inwestorów indywidualnych od lokowania tam środków.

– Należy przeprowadzić szerszą dyskusję o tym, jak pobudzić kapitał inwestorów indywidualnych, jak zachęcić fundusze inwestycyjne do tego, żeby patrzyły chętniej w stronę New Connectu. Zadanie, które prezes GPW wyznaczył przed samą giełdą, jest otwarciem dyskusji w środowisku – dodał.

W jego ocenie, stan inwestorów indywidualnych jest obecnie słaby. Z roku na rok ich udział w obrotach systematycznie spada. Podsumował, że dobrą ścieżką jest sięganie po emitentów, którzy oprócz tego, że mają dobre wyniki finansowe i ciekawe perspektywy biznesu, wzbudzają emocje wśród inwestorów, są popularni i mają zbudowaną społeczność.

Materiał dziennikarski: Dominika Ostrowska
Wideomontaż: Borys Skrzyński

Źródło